Siedzący tryb życia – jakie niesie za sobą zagrożenia i jak z nimi walczyć?

Siedzący tryb życia

Siedzący tryb życia bez wątpienia jest znakiem naszych czasów. Nawet jeśli pracujemy w charakterze pracownika fizycznego, poza pracą coraz częściej unikamy jakiejkolwiek aktywności, stawiając na spokojny wypoczynek. Choć bez wątpienia jest on ważny i potrzebny, nie powinien trwać w nieskończoność. Jakie konsekwencje niesie za sobą siedzący tryb życia? Jak im zapobiegać? Sprawdźmy!

Siedzący tryb życia może… zabić!

Choć stwierdzenie to brzmi strasznie, niestety nie ma w nim ani odrobiny przesady. Liczni specjaliści zgadzają się co do tego, że siedzący tryb życia znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia wielu groźnych chorób, które realnie zagrażają naszemu życiu, a mowa tutaj między innymi o chorobach układu krążenia czy nowotworach [1]. Co więcej, wedle WHO jest on jedną z najczęstszych przyczyn zgonów na świecie (1). Jak wynika zaś z badań, przeszło połowa naszych rodaków nie podejmuje na co dzień żadnej aktywności fizycznej [1].

Brak aktywności może pociągać za sobą liczne konsekwencje, jak m.in. zawał, udar, cukrzyca, nadwaga i otyłość, obrzęki, żylaki (zarówno np. kończyn dolnych, jak i odbytu, czyli hemoroidy). Schorzenia te w dużej mierze są ze sobą powiązane, mogą wynikać jedne z drugich i powodować kolejne niebezpieczne dla zdrowia dolegliwości. Dlatego tak ważne jest to, aby jak najszybciej zmienić niekorzystne dla organizmu przyzwyczajenia, dając mu tym samym szansę na prawidłowe funkcjonowanie. Jak to zrobić?

Jak zmienić swój styl życia i poprawić zdrowie?

Na pewne aspekty naszego życia nie mamy wpływu lub jest on niewystarczający do tego, aby realnie odczuć poprawę stanu zdrowia. Chodzi tutaj przede wszystkim o kwestie zawodowe. Nie jest tajemnicą, że najlepsza dla naszego zdrowia jest umiarkowana aktywność, tymczasem trudno ją osiągnąć, gdy nasz zawód wymaga od nas ciągłego siedzenia (po 8 lub więcej godzin dziennie, 5-6 razy w tygodniu) za biurkiem lub wręcz przeciwnie – bardzo intensywnego wysiłku, podnoszenia ciężarów, pracy w niesprzyjających warunkach, jak np. bardzo wysoka temperatura.

Ktoś może powiedzieć – „wystarczy zmienić pracę”. Ale jak wiemy, rzeczywistość szybko weryfikuje tego typu dobre rady. Nie zawsze bowiem – choć odczuwamy wyraźne pogorszenie stanu zdrowia – mamy możliwość porzucenia pracy z dnia na dzień. W dłuższej perspektywie z całą pewnością warto rozważyć zmianę posady, ale na tu i teraz możemy sięgnąć po inne metody. Po pierwsze koniecznie musimy zadbać o wspomnianą już kilkakrotnie aktywność fizyczną.

Specjaliści postulują, aby była ona zrównoważona i umiarkowana. Warto ćwiczyć średnio 30-90 minut dziennie [1]. Jest to optymalny czas do osiągnięcia widocznej poprawy jakości życia w krótkim czasie. Pół godziny ćwiczeń to minimum, natomiast – jeżeli dana aktywność sprawia nam przyjemność – możemy ją wydłużyć maksymalnie do 90 minut. Dlaczego nie dłużej? Nawet jeśli czujemy się dobrze po tym czasie i mamy ochotę na więcej ćwiczeń, nie powinniśmy przetrenować organizmu, bo wówczas znacząco wzrasta ryzyko kontuzji [1].

Ponadto warto przyjrzeć się diecie. Powinna ona być oparta na zasadach zdrowego odżywiania. Dzięki dobrej diecie będziemy mieć zdecydowanie więcej chęci i energii do podejmowania aktywności. Śmiało sięgajmy także po bezpieczne, sprawdzone suplementy diety, które będą wspierać nasz organizm. Co takiego powinny w sobie zawierać?

Z pewnością witaminę C, która jest silnym przeciwutleniaczem, wspiera odporność i prawidłowe funkcjonowanie naczyń krwionośnych, jest niezbędna do syntezy kolagenu. Kolejnym cennym składnikiem dobrego suplementu jest hesperydyna, która – podobnie jak witamina C – wpływa na produkcję kolagenu, chroni naczynia krwionośne i dodatkowo obniża poziom „złego” cholesterolu. Nie można też zapominać o takiej roślinie leczniczej jak ruszczyk kolczasty. Zwiększa on napięcie żylne oraz przepływ żylny, uszczelnia naczynia włosowate. Te trzy substancje, gdy działają razem, mają wielką moc, dlatego ich przyjmowanie jak najbardziej polecane jest osobom prowadzącym siedzący tryb życia, zmagającym się z otyłością i nadwagą, żylakami, obrzękami czy cellulitem.

Źródła:
[1]. Morga J. Siedzący tryb życia to czwarta przyczyna zgonów. https://dieta.mp.pl/aktualnosci/171389,siedzacy-tryb-zycia-to-czwarta-przyczyna-zgonow. Data dostępu: 10.12.2017
MAX/06288/06/20
SUPLEMENT DIETY