Obrzęki kończyn i żylaki – poznaj konsekwencje siedzącego stylu życia

Obrzęki kończyn i żylaki

Nie da się ukryć, że większość z nas lubi prowadzić wygodny styl życia. Niezależnie więc od tego, czy mamy pracę fizyczną, stojącą lub siedzącą, po powrocie do domu bardzo często odpoczywamy biernie, np. przed telewizorem. Staramy się ułatwiać sobie życie na każdej płaszczyźnie, bo wychodzimy z błędnego założenia, że im mniej zrobimy, tym lepiej. Śmiało można rzec, że siedzący tryb życia jest zmorą naszych czasów, a co gorsza, niesie za sobą całe mnóstwo niebezpieczeństw, które w sposób jak najbardziej realny zagrażają naszemu zdrowiu i życiu. Jakie to zagrożenia i konsekwencje?

Siedzący tryb życia – zmora XXI wieku

Wszyscy eksperci jednomyślnie twierdzą, iż siedzący tryb życia znacząco zwiększa ryzyko rozwoju wielu groźnych chorób, takich jak m.in. cukrzyca, choroby układu krążenia, otyłość, i jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów ludzi na świecie [1]. W obliczu tych faktów tym bardziej zatrważające są dane sondażowe, z których wynika, iż zaledwie 5 proc. Polaków podejmuje regularną aktywność fizyczną, 23 proc. naszych rodaków ćwiczy średnio 1 raz w tygodniu, 18 proc. rzadko, a aż 54 proc. nie robi tego w ogóle [1]!

Żylaki i bolesny obrzęk nóg – konsekwencje naszej bierności

Żylaki, które tworzą się przede wszystkim na kończynach dolnych, są poszerzonymi i wydłużonymi żyłami o bardzo charakterystycznym wyglądzie [2]. Choć główną przyczyną żylaków rzeczywiście są uwarunkowania genetyczne, proces ich rozwoju znacząco przyspieszają takie czynniki środowiskowe jak m.in. siedzący lub stojący charakter pracy, nadwaga i otyłość, dźwiganie ciężarów [2[. Żylakom bardzo często towarzyszą ból, obrzęk nóg i zaczerwienie, uczucie ciężkości, a nierzadko również skurcze mięśni oraz swędzenie [2]. Obrzęk nóg w okolicy kostek oraz ból nasilają się szczególnie wieczorem, kiedy wracamy do domu po całym dniu pracy i innych aktywności.

Obrzęki kończyn dolnych – leczenie

Często występujące i długo utrzymujące się obrzęk, zaczerwienienie nóg oraz towarzyszący im ból to objawy, które koniecznie trzeba skonsultować z lekarzem – angiologiem, chirurgiem ogólnym lub naczyniowym [3]. Nie możemy ich bagatelizować, ponieważ obrzęki kończyn dolnych to nie tylko konsekwencja zmęczenia i „dnia na pełnych obrotach” – niejednokrotnie towarzyszą one groźnym chorobom układu sercowo-naczyniowego, chorobom tarczycy i nerek czy chorobom stawów i tkanki łącznej [4].

Jeśli borykamy się z obrzękami nóg, powinniśmy odpoczywać z kończynami lekko uniesionymi do góry, z kolei podczas siedzenia musimy pilnować, aby nogi nie były zbyt mocno zgięte [3]. Ogromną rolę w profilaktyce rozmaitych schorzeń, w tym także żylaków i obrzęków, odgrywa umiarkowana aktywność fizyczna. Powinna ona być regularna i trwać od 30 do 90 minut dziennie [1]. Oczywiście aktywność musi być odpowiednio dobrana do naszych potrzeb i możliwości, aby była dla nas przyjemna oraz bezpieczna.

W przypadku częstych obrzęków warto ponadto wdrożyć kompresoterapię. Jest to leczenie uciskowe, które opiera się na specjalnych masażach oraz noszeniu opasek bądź rajstop uciskowych. Dodatkowo warto przyjmować preparaty, które będą wspierać prawidłową pracę układu żylnego od wewnątrz. Największą skuteczność wykazują te, które zawierają takie składniki jak m.in. ekstrakt z ruszczyka kolczastego, hesperydyna oraz witamina C. Każdy z nich, dzięki swoim wyjątkowym właściwościom, korzystnie wpływa na krążenie żylne oraz funkcjonowanie układu krwionośnego. Suplementy diety o takim składzie polecane są zarówno osobom prowadzącym siedzący tryb życia, mającym siedzący lub stojący charakter pracy, borykającym się z nadwagą i otyłością, jak i palącym papierosy.

Źródła:
[1] Morga J. Siedzący tryb życia to czwarta przyczyna zgonów. https://dieta.mp.pl/aktualnosci/171389,siedzacy-tryb-zycia-to-czwarta-przyczyna-zgonow. Data dostępu: 12.01.2018
[2] Dr n. med. Frołow M. Żylaki. https://zakrzepica.mp.pl/zylaki/63354,zylaki. Data dostępu: 12.01.2018
[3] Dr n. med. Frołow M. Ból i opuchlizna nogi. https://zakrzepica.mp.pl/lista/66923,bol-i-opuchlizna-nogi. Data dostępu: 12.01.2018
[4] Dr n. med. Frołow M. Obrzęk nóg. https://zakrzepica.mp.pl/lista/72337,obrzek-nog. Data dostępu: 12.01.2018

 

MAX/06288/06/20
SUPLEMENT DIETY