Mrowienie nóg – jak sobie z nim radzić?

Mrowienie nóg

Dolegliwość odczuwana jako mrowienie w nogach tak naprawdę nazywa się parestezją. Mrowieniu mogą towarzyszyć również inne nieprzyjemne odczucia takie jak drętwienie, odczuwanie dreszczy, rażenie prądem, a także pieczenie.

Mrowienie nóg – skąd się bierze?

Najczęstszym powodem występowania odczucia mrowienia w nogach jest uraz, zwłaszcza uraz nerwów. Trzeba bowiem mieć na uwadze, że między poszczególnymi częściami ciała występują powiązania nerwowe – na przykład uraz pleców może spowodować mrowienie w nogach. Podobne odczucie będzie miała osoba, na której kręgosłup stale wywierany jest nacisk, na przykład, gdy przepuklina uciska na kręgosłup. Mrowienie w nogach może być również związana z miażdżyca – w tym stanie chorobowym krew nie krąży w prawidłowy sposób w organizmie, a jej dopływ do tętnic jest ograniczony lub nie dochodzi do niego w ogóle. Niestety, mrowienie w nogach może być również efektem odmrożenia kończyn dolnych [2].

Wśród innych przyczyn mrowienia w nogach można wymienić niedobór niektórych substancji w organizmie, takich jak pierwiastki i witaminy. Do takich substancji można zaliczyć wapń, magnez, potas, sód, witaminy z grupy B.

Mrowienie w nogach może być również objawem towarzyszącym chorobom takim jak cukrzyca, kamica nerkowa lub układu moczowego, stwardnienie rozsiane, nadczynność tarczycy [2].

Mrowienie w nogach a zespół niespokojnych nóg

O zespole niespokojnych nóg słyszymy coraz więcej. Problem ten dotyczy osób w każdym wieku. Zespół objawia się nieprzyjemnym mrowieniem i swędzeniem kończyn dolnych. Objawy te nasilają się w nocy w trakcie snu, gdy nogi spoczywają nieruchomo. Sposobem na mrowienie w nogach, które jest objawem zespołu niespokojnych, jest zmiana diety na taka wzbogaconą o żelazo, kwas foliowy i witaminę C [1].

Mrowienie nóg od kolan w dół – przykry problem

Najczęstsza przyczyna mrowienia w nogach w dolnej ich części jest zwyrodnienie kręgosłupa w odcinku lędźwiowo-krzyżowym. Do potwierdzenia tej dolegliwości niezbędne jest wykonanie prześwietlenia RTG. Dopiero na jego podstawie można określić, czy jest to rzeczywiście zwyrodnienie.

Mrowienie w nogach – leczenie

Z problemem mrowienia w nogach można sobie poradzić na kilka sposobów:

Jeśli mrowienie w nogach jest spowodowane uciskiem na kręgosłup, warto wyeliminować ten problem zmieniając często pozycję. Gdy spędzamy wiele godzin w pozycji siedzącej, na przykład w pracy, co jakiś czas warto wstać, odbyć króciutki spacer i rozciągnąć mięśnie pleców. Dzięki temu rozluźnimy spięte mięśnie.

  • Warto również co jakiś czas zgiąć i wyprostować nogi, a także wykonywać stopami okręgi – dzięki temu usprawnimy przepływ krwi przez naczynia nóg.
  • Gdy mrowienie w nogach jest często powtarzającym się problemem warto również zapewnić sobie odpowiednie warunki do spania – ułóżmy się na plecach, głowa powinna znajdować się jak najbliżej materaca. Pod nogi należy włożyć grubą poduszkę lub koc. Dzięki temu krew dużo swobodniej będzie krążyć w naczyniach kończyn dolnych przez całą noc.
  • Szpilki – to przyczyna zatrzymania właściwego przepływu krwi przez żyły kończyn dolnych. Nienaturalna pozycja nóg sprawia, że mięśnie cały czas są napięte. Warto więc zmienić eleganckie szpilki na dużo bardziej wygodne obuwie na płaskiej podeszwie.
  • Jazda na rowerze lub pływanie to idealny sposób na usprawnienie przepływu krwi przez żyły kończyn dolnych.
  • Pielęgnację nóg z problemem mrowienia można również wzbogacić o specjalne suplementy diety, które mają problem z ciężkością i zmęczeniem nóg.
  • Warto również pomyśleć o zmianie diety na taką, która jest bogata w witaminy i minerały.
  • W cięższych przypadkach, gdy problemy z mrowieniem nóg nie ustępują, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza ortopedy, który skieruje nas specjalne zabiegi rehabilitacyjne lub fizykoterapię.
Źródła:
[1] Ciemięga R, Brzozowska_Jaśkiewicz A. Ty śpisz, a one tańczą! Zespół niespokojnych nóg. Samo Zdrowie. 2017;6:38-39.
[2] Malicka M. Mrowienie i drętwienie https://www.damian.pl/files/www/o-nas/media-o-nas/mrowienie-i-dretwienie/mrowienie-prz4-2016.pdf Dostęp: 22.04.2018
MAX/06288/06/20
SUPLEMENT DIETY