Dolegliwość odczuwana jako mrowienie w nogach tak naprawdę nazywa się parestezją. Mrowieniu mogą towarzyszyć również inne nieprzyjemne odczucia takie jak drętwienie, odczuwanie dreszczy, rażenie prądem, a także pieczenie.
Najczęstszym powodem występowania odczucia mrowienia w nogach jest uraz, zwłaszcza uraz nerwów. Trzeba bowiem mieć na uwadze, że między poszczególnymi częściami ciała występują powiązania nerwowe – na przykład uraz pleców może spowodować mrowienie w nogach. Podobne odczucie będzie miała osoba, na której kręgosłup stale wywierany jest nacisk, na przykład, gdy przepuklina uciska na kręgosłup. Mrowienie w nogach może być również związana z miażdżyca – w tym stanie chorobowym krew nie krąży w prawidłowy sposób w organizmie, a jej dopływ do tętnic jest ograniczony lub nie dochodzi do niego w ogóle. Niestety, mrowienie w nogach może być również efektem odmrożenia kończyn dolnych [2].
Wśród innych przyczyn mrowienia w nogach można wymienić niedobór niektórych substancji w organizmie, takich jak pierwiastki i witaminy. Do takich substancji można zaliczyć wapń, magnez, potas, sód, witaminy z grupy B.
Mrowienie w nogach może być również objawem towarzyszącym chorobom takim jak cukrzyca, kamica nerkowa lub układu moczowego, stwardnienie rozsiane, nadczynność tarczycy [2].
O zespole niespokojnych nóg słyszymy coraz więcej. Problem ten dotyczy osób w każdym wieku. Zespół objawia się nieprzyjemnym mrowieniem i swędzeniem kończyn dolnych. Objawy te nasilają się w nocy w trakcie snu, gdy nogi spoczywają nieruchomo. Sposobem na mrowienie w nogach, które jest objawem zespołu niespokojnych, jest zmiana diety na taka wzbogaconą o żelazo, kwas foliowy i witaminę C [1].
Najczęstsza przyczyna mrowienia w nogach w dolnej ich części jest zwyrodnienie kręgosłupa w odcinku lędźwiowo-krzyżowym. Do potwierdzenia tej dolegliwości niezbędne jest wykonanie prześwietlenia RTG. Dopiero na jego podstawie można określić, czy jest to rzeczywiście zwyrodnienie.
Z problemem mrowienia w nogach można sobie poradzić na kilka sposobów:
Jeśli mrowienie w nogach jest spowodowane uciskiem na kręgosłup, warto wyeliminować ten problem zmieniając często pozycję. Gdy spędzamy wiele godzin w pozycji siedzącej, na przykład w pracy, co jakiś czas warto wstać, odbyć króciutki spacer i rozciągnąć mięśnie pleców. Dzięki temu rozluźnimy spięte mięśnie.