Jak zapobiegać puchnięciu nóg po „dniu na pełnych obrotach”?

Jak zapobiegać puchnięciu nóg

Aktywność fizyczna jest bardzo istotnym elementem naszego życia, dlatego w żadnym wypadku nie powinniśmy z niej rezygnować. Jednak – jak i w każdej innej dziedzinie – musimy zachować tutaj umiar i zdrowy rozsądek. Popadanie w skrajności nigdy nie jest dobre, więc ani zupełny brak ruchu nie jest dobry, ani jego nadmiar. Jeżeli zauważamy, że po „dniu na pełnych obrotach” nasze nogi są wyjątkowo obolałe i spuchnięte, musimy bacznie obserwować, jak często się to powtarza. Jakie są przyczyny takiego stanu rzeczy? Jak zapobiegać puchnięciu nóg?

Obrzęk nóg po intensywnym dniu

Obrzęk nóg pojawia się wówczas, gdy w tkance miękkiej nagromadzona zostaje duża ilość płynu – ów płyn napływa w tętnicach wraz z krwią i jeśli jest go za dużo, naczynia chłonne oraz żyły nie są w stanie go odbierać [1]. Przyczyny takiego stanu rzeczy są bardzo różne. Jedną z nich może być zaś spędzenie bardzo intensywnego dnia na tak zwanych pełnych obrotach – szczególnie w sytuacji, gdy na co dzień nie jesteśmy przyzwyczajeni do dużej aktywności.

Kiedy wracamy wieczorem do domu i w końcu wygodnie rozsiadamy się w fotelu, zaczynamy odczuwać ból lub dyskomfort, a nierzadko możemy też zauważyć, że nogi są spuchnięte. Jeżeli przyczyna obrzęku nie tkwi głębiej, np. w poważnych chorobach sercowo-naczyniowych, kilka prostych metod szybko powinno złagodzić dolegliwości i zniwelować obrzęk.

Jakie są przyczyny tego, że nogi puchną?

Intensywna aktywność jest tylko jedną z nich. Inne przyczyny to wspomniane już schorzenia sercowo-naczyniowe (jak np. przewlekła niewydolność żylna czy zakrzepica żylna), a nawet objawiające się obrzękami choroby nerek czy wątroby [2]. Nasz niepokój powinny wzbudzić inne towarzyszące spuchniętej nodze dolegliwości, jak np. rumień, wysypka czy miejscowe stwardnienie tkanki w miejscu obrzęku, a ponadto długotrwałe utrzymywanie się opuchlizny [1]. W każdej z tych sytuacji musimy udać się na konsultację do lekarza.

Puchnięcie nóg – lepiej zapobiegać, niż leczyć!

Niestety nie zawsze jesteśmy w stanie uniknąć męczących aktywności w ciągu dnia, wielogodzinnego stania czy siedzenia przy biurku w jednej pozycji. W takiej sytuacji pamiętajmy jednak o naszych nogach i o tym, że jeśli nie zapewnimy im choćby chwili wytchnienia, wieczorem będziemy musieli liczyć się z wystąpieniem obrzęku i dyskomfortu. Jeżeli musimy długo stać lub chodzić, zaplanujmy naszą aktywność tak, by co jakiś czas usiąść z nogami lekko uniesionymi do góry i odpocząć. Kiedy natomiast jesteśmy zmuszeni do długotrwałego siedzenia przy biurku, róbmy sobie krótkie przerwy, w czasie których będziemy zmieniać pozycje, wstawać, przeciągać się.

Dobrym rozwiązaniem są również np. rajstopy lub opaski uciskowe, które w znacznym stopniu zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia obrzęków. Nie zapominajmy ponadto o właściwej diecie i nawadnianiu organizmu. Zaopatrzmy się też w skuteczne preparaty, które będą wspierać prawidłową pracę naszego układu żylnego. Powinny one zawierać takie składniki jak hesperydyna, ekstrakt z ruszczyka kolczastego oraz witamina C. Wszystkie one działają wzmacniająco i ochronnie na naczynia krwionośne, zapobiegając tworzeniu się patologii w ich obrębie. Musimy tylko pamiętać, aby zażywać je regularnie, ale nie będzie to trudne, zważywszy na to, że mają postać wygodnych w dawkowaniu tabletek.

Źródła:
[1] Dr hab. n. med. Kopiński P. Obrzęk. https://choroby-ukladu-krazenia.mp.pl/objawy/175407,obrzek. Data dostępu: 11.12.2017
[2] Dr n. med. Benedyk-Lorens E. Obrzęki kończyn dolnych – objawy i postępowanie. https://nefrologia.mp.pl/lista/67015,obrzeki-konczyn-dolnych-objawy-i-postepowanie. Data dostępu: 11.12.2017
MAX/06288/06/20
SUPLEMENT DIETY