Częste obrzęki kończyn – jak zapobiegać tym przypadłościom?

Częste obrzęki kończyn

Prawdopodobnie każdemu z nas choć raz zdarzyło się borykać z przykrą dolegliwością, jaką są obrzęki kończyn dolnych. Niezmiernie często występują one np. pod koniec dnia, po dużej aktywności fizycznej lub po wielu godzinach spędzonych w pozycji siedzącej bądź stojącej. Zazwyczaj odpoczynek z nogami lekko uniesionymi do góry szybko poprawia komfort i przynosi ulgę. Ale co zrobić w sytuacji, gdy obrzęki kończyn pojawiają się często? Co może być przyczyną takiego stanu rzeczy? Sprawdźmy!

Jakie są objawy obrzęków kończyn dolnych?

Obrzęk powstaje wtedy, gdy w obrębie danej tkanki następuje nadmierne nagromadzenie płynu, a podstawowym objawem obrzęku jest opuchlizna w miejscu jego wystąpienia [1]. Do obrzęku dochodzi wówczas, gdy do określonego fragmentu ciała napływa razem z krwią większa ilość płynu, niż naczynia chłonne oraz żyły mogą odebrać [1]. Symptomy obrzęku mogą być różne w zależności od przyczyny i jej zaawansowania.

Miejscowe obrzęki występują dość często i zazwyczaj nie stanowią poważnego zagrożenia dla zdrowia[1]. Towarzyszy im najczęściej uczucie ciężkości nóg, czasem kurcze i ból mięśni łydek. Z pewnością jednak powinniśmy się zaniepokoić i skonsultować z lekarzem, jeżeli występuje nagły obrzęk np. tylko jednej nogi i towarzyszy mu ból, gdy opuchlizna utrzymuje się przez dłuższy czas, a także gdy obrzękowi towarzyszą inne dolegliwości, jak zaczerwienienie, wysypka [1].

Jakie są przyczyny obrzęków nóg?

Przyczyn obrzęków kończyn dolnych może być bardzo wiele. Niektóre z nich są błahe, inne zaś mogą zwiastować poważne problemy zdrowotne. I tak, obrzęki mogą być spowodowane rozmaitymi chorobami układu sercowo-naczyniowego (np. niewydolności krążenia, zakrzepicy żylnej), schorzeniami nerek, wątroby, niedoborami witamin, ale mogą też stanowić następstwo przyjmowania niektórych leków [2]. Ponadto do tworzenia się obrzęków mogą się przyczyniać zaburzenia gospodarki białkowej, mineralnej oraz wodnej [3]. Oczywiście nieprzyjemne dolegliwości często pojawiają się po wspomnianym już intensywnym dniu lub/i po wielu godzinach spędzonych w pozycji siedzącej bądź stojącej.

Jak zapobiegać obrzękom kończyn dolnych?

Aby możliwie najskuteczniej zapobiegać występowaniu obrzęków oraz rozwojowi wielu niebezpiecznych chorób, jak m.in. przewlekła niewydolność żylna, należy zadbać o higieniczny tryb życia, tj. m.in. o regularną aktywność fizyczną, zdrową dietę, prawidłową masę ciała. W miarę możliwości powinniśmy też unikać długotrwałego siedzenia w jednej pozycji oraz stania przez wiele godzin. Dobrym i skutecznym rozwiązaniem jest również kompresoterapia, czyli leczenie uciskowe, polegające m.in. na noszeniu rajstop lub opasek uciskowych, jak również na specjalnym masażu.

Ponadto w ramach metod zachowawczych warto sięgać po sprawdzone preparaty, które wspierają układ żylny. Powinny one zawierać takie składniki jak witamina C, hesperydyna oraz ekstrakt z ruszczyka kolczastego. Każdy z nich korzystnie wpływa na stan naczyń krwionośnych, wzmacniając je i zapewniając ich prawidłowe funkcjonowanie. Po preparaty tego typu powinny sięgać w szczególności osoby, które prowadzą siedzący lub stojący tryb życia oraz pracy, nałogowi palacze, osoby borykające się z nadwagą i otyłością, omawianymi wyżej obrzękami kończyn, żylakami, a także wrażliwą i skłonną do podrażnień cerą naczynkową. Jeżeli zaś obrzęki powtarzają się bardzo często i utrzymują długo, koniecznie musimy skonsultować się z lekarzem w celu przeprowadzenia badań i ustalenia przyczyny.

Źródła:
[1] Dr hab. n. med. Kopiński P. Obrzęk. https://choroby-ukladu-krazenia.mp.pl/objawy/175407,obrzek. Data dostępu: 11.12.2017
[2] Dr n. med. Benedyk-Lorens E. Obrzęki kończyn dolnych – objawy i postępowanie. https://nefrologia.mp.pl/lista/67015,obrzeki-konczyn-dolnych-objawy-i-postepowanie. Data dostępu: 11.12.2017
[3] Dr n. Frołow M. Obrzęk nóg. https://zakrzepica.mp.pl/lista/72337,obrzek-nog. Data dostępu: 11.12.2017
MAX/06288/06/20
SUPLEMENT DIETY