Powrót

Częste obrzęki kończyn – jak zapobiegać tym przypadłościom?

Co moze powodować częste obrzęki kończyn

Prawdopodobnie każdemu z nas choć raz zdarzyło się borykać z przykrą dolegliwością, jaką są obrzęki kończyn dolnych. Niezmiernie często występują one np. pod koniec dnia, po dużej aktywności fizycznej lub po wielu godzinach spędzonych w pozycji siedzącej bądź stojącej. Zazwyczaj odpoczynek z nogami lekko uniesionymi do góry szybko poprawia komfort i przynosi ulgę. Ale co zrobić w sytuacji, gdy obrzęki kończyn pojawiają się często? Co może być przyczyną takiego stanu rzeczy? Sprawdźmy!

 

Jakie są objawy obrzęków kończyn dolnych?

Obrzęk powstaje wtedy, gdy w obrębie danej tkanki następuje nadmierne nagromadzenie płynu, a podstawowym objawem obrzęku jest opuchlizna w miejscu jego wystąpienia (1). Do obrzęku dochodzi wówczas, gdy do określonego fragmentu ciała napływa razem z krwią większa ilość płynu, niż naczynia chłonne oraz żyły mogą odebrać (1). Symptomy obrzęku mogą być różne w zależności od przyczyny i jej zaawansowania.

Miejscowe obrzęki występują dość często i zazwyczaj nie stanowią poważnego zagrożenia dla zdrowia (1). Towarzyszy im najczęściej uczucie ciężkości nóg, czasem kurcze i ból mięśni łydek. Z pewnością jednak powinniśmy się zaniepokoić i skonsultować z lekarzem, jeżeli występuje nagły obrzęk np. tylko jednej nogi i towarzyszy mu ból, gdy opuchlizna utrzymuje się przez dłuższy czas, a także gdy obrzękowi towarzyszą inne dolegliwości, jak zaczerwienienie, wysypka (1).

 

Jakie są przyczyny obrzęków nóg?

Przyczyn obrzęków kończyn dolnych może być bardzo wiele. Niektóre z nich są błahe, inne zaś mogą zwiastować poważne problemy zdrowotne. I tak, obrzęki mogą być spowodowane rozmaitymi chorobami układu sercowo-naczyniowego (np. niewydolności krążenia, zakrzepicy żylnej), schorzeniami nerek, wątroby, niedoborami witamin, ale mogą też stanowić następstwo przyjmowania niektórych leków (2). Ponadto do tworzenia się obrzęków mogą się przyczyniać zaburzenia gospodarki białkowej, mineralnej oraz wodnej (3). Oczywiście nieprzyjemne dolegliwości często pojawiają się po wspomnianym już intensywnym dniu lub/i po wielu godzinach spędzonych w pozycji siedzącej bądź stojącej.

 

Jak zapobiegać obrzękom kończyn dolnych?

Aby możliwie najskuteczniej zapobiegać występowaniu obrzęków oraz rozwojowi wielu niebezpiecznych chorób, jak m.in. przewlekła niewydolność żylna, należy zadbać o higieniczny tryb życia, tj. m.in. o regularną aktywność fizyczną, zdrową dietę, prawidłową masę ciała. W miarę możliwości powinniśmy też unikać długotrwałego siedzenia w jednej pozycji oraz stania przez wiele godzin. Dobrym i skutecznym rozwiązaniem jest również kompresoterapia, czyli leczenie uciskowe, polegające m.in. na noszeniu rajstop lub opasek uciskowych, jak również na specjalnym masażu.

Ponadto w ramach metod zachowawczych warto sięgać po sprawdzone preparaty, które wspierają układ żylny. Powinny one zawierać takie składniki jak witamina C, hesperydyna oraz ekstrakt z ruszczyka kolczastego. Każdy z nich korzystnie wpływa na stan naczyń krwionośnych, wzmacniając je i zapewniając ich prawidłowe funkcjonowanie. Po preparaty tego typu powinny sięgać w szczególności osoby, które prowadzą siedzący lub stojący tryb życia oraz pracy, nałogowi palacze, osoby borykające się z nadwagą i otyłością, omawianymi wyżej obrzękami kończyn, żylakami, a także wrażliwą i skłonną do podrażnień cerą naczynkową. Jeżeli zaś obrzęki powtarzają się bardzo często i utrzymują długo, koniecznie musimy skonsultować się z lekarzem w celu przeprowadzenia badań i ustalenia przyczyny.

 

  1. Dr hab. n. med. Kopiński P. Obrzęk. https://choroby-ukladu-krazenia.mp.pl/objawy/175407,obrzek. Data dostępu: 11.12.2017
  2. Dr n. med. Benedyk-Lorens E. Obrzęki kończyn dolnych – objawy i postępowanie. https://nefrologia.mp.pl/lista/67015,obrzeki-konczyn-dolnych-objawy-i-postepowanie. Data dostępu: 11.12.2017
  3. Dr n. Frołow M. Obrzęk nóg. https://zakrzepica.mp.pl/lista/72337,obrzek-nog. Data dostępu: 11.12.2017